W listopadzie w mediach pełno jest reklam dotyczących Black Friday, a sklepy kuszą klientów niesamowitymi ofertami i promocjami. O co jednak w tym wszystkim chodzi i czy naprawdę opłaca się wyruszać na zakupowe łowy w Czarny Piątek?
Czym jest Black Friday?
Co jakiś czas polski Internet obiega filmik, w którym Polacy tłumnie nacierają na promocje w sklepach i wręcz wyrywają sobie przedmioty z rąk. Warto wiedzieć, że tego typu sytuacje zdążają się na całym świecie, a już w szczególności w USA podczas Black Friday.
Początki tej tradycji nie są dokładnie znane, choć szacuje się, że w Ameryce Czarny Piątek jest obchodzony już od około 150 lat. Historycy nie są też zgodni na temat tego, skąd wzięła się nazwa Black Friday. Teorii na ten temat jest naprawdę dużo. Jedni uważają, że nazwa wzięła się od tego, że obroty i zyski sprzedawców tego dnia były ogromne, a w księgach rachunkowych zapisywano je wtedy czarnym atramentem. Kolejni twierdzą, że termin Black Friday został wymyślony przez pracodawców, którzy tego dnia zmagali się z licznymi absencjami swych pracowników. Inni sądzą, że określenie Czarny Piątek zostało wymyślone przez służby porządkowe, które miały wtedy wyjątkowo dużo pracy. Cóż, sama nazwa tego dnia wiąże się raczej z mało ciekawą historią. Trzeba jednak pamiętać, że Black Friday to przede wszystkim swoiste święto związane z dokonywaniem udanych zakupów, a więc pozytywny dzień.
Pewne jest zaś to, że Czarny Piątek jest obchodzony dzień po amerykańskim Święcie Dziękczynienia, czyli w czwarty listopadowy piątek, który w tym roku przypada na 23.11.2018. Tego dnia w galeriach handlowych można zaś upolować naprawdę świetne okazje cenowe. Czarny Piątek można też określić jako wielki początek szału przedświątecznych zakupów.
Czy warto obchodzić Czarny Piątek w Polsce?
Obchodzenie w Polsce zagranicznych tradycji takich jak Halloween, czy też Black Friday wzbudza spore kontrowersje i nie wszyscy są zwolennikami celebrowania tego dnia. Z drugiej strony warto zauważyć, że także i np. polskie Święta Bożego Narodzenia garściami czerpną z amerykańskich tradycji. W końcu chyba wszyscy czekamy na kultowy film Kevin sam w domu i legendarny utwór Last Christmas. W dodatku nawet współczesny polski wizerunek Świętego Mikołaja to praktycznie kopia amerykańskich wzorców. Można się więc spodziewać, że obchodzenie Czarnego Piątku w Polsce będzie stawało się coraz bardziej popularne.
Niezależnie od tego, co uważa się o obchodzeniu amerykańskich tradycji w Polsce, warto rozważyć skorzystanie z Black Friday przynajmniej z powodów finansowych. Tego dnia można bowiem znaleźć prawdziwe okazje cenowe, a to prawdziwa gratka dla ludzi lubiących mieć finanse pod kontrolą. Warto też pamiętać, że przy okazji Czarnego Piątku obchodzić można także tzw. Cyberponiedziałek, który przypada na 26.11.2018. Tego dnia szczególnie dobre oferty przygotowane są przez sklepy Internetowe.
Badania TNS wskazują, że w tym roku w czasie Black Friday i Cyberponiedziałku na zakupowe łowy ruszy niemal 7 milionów Polaków, którzy wydadzą wtedy ponad 2 miliardy złotych! Co ciekawe w tych dniach to mężczyźni wydają więcej pieniędzy. Obiektem zainteresowania klientów cieszą się zaś przeróżne rzeczy, a w szczególności odzież, elektronika, książki i perfumy.
Jak korzystnie kupować w Czarny Piątek?
Black Friday to okazja do dokonania bardzo opłacalnych zakupów, o ile tylko zachowa się zdrowy rozsądek. Warto więc przestrzegać o kilku zasadach, dzięki którym to zakupowe szaleństwo naprawdę się opłaci:
- Pomyśl, jakie rzeczy są Ci potrzebne i ile pieniędzy możesz maksymalnie wydać. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko nabycia zbędnych artykułów i wydania zbyt dużej ilości pieniędzy.
- Pamiętaj o nadchodzących Mikołajkach, Świętach Bożego Narodzenia oraz Sylwestrze. W czasie Czarnego Piątku można przecież już kupić upominki dla najbliższych w okazjonalnych cenach.
- Sprawdzaj ceny. Czasem zdarza się, że cena na półce sklepowej lub ulotce reklamowej różni się od tej, która jest nabijana na kasie sklepowej. Po dokonaniu zakupów dobrze jest więc upewnić się, czy na pewno wszystko się zgadza.
- Przechowuj paragony. W czasie zakupowego szaleństwa łatwo jest gdzieś zgubić paragon np. za zakupioną elektronikę. Jeśli jednak dane urządzenie się popsuje, to posiadania paragonu bardzo ułatwia złożenie reklamacji. Z drugiej strony należy pamiętać, że reklamacji można dokonać nawet paragonu, zawsze trzeba jednak przedstawić inny dowód dokonania danego zakupu.
- Zwróć uwagę na możliwość zwrotu zakupu. Czasem w wirze zakupów można kupić coś, co okaże się zbędne. Warto więc sprawdzić, czy istnieje możliwość danego towaru i pamiętać, że w przypadku zakupów online praktycznie zawsze ma się na to, co najmniej 2 tygodnie.
- Porównuj ceny. Przyjemna muzyka, uśmiechnięci sprzedawcy, wielkie napisy „Sale”, „Black Friday”, „Promocja” itp. działają na ludzką podświadomość. Zanim jednak dokona się jakiegoś zakupu, to warto się dokładnie zastanowić, czy jest on rzeczywiście opłacalny.
- Wybierz się na zakupy z osobą towarzyszącą. Jeśli zwykle wydaje się na zakupach zbyt dużo pieniędzy, to warto na nie się udawać z kimś, kto nie lubi wydawać pieniędzy. Taka osoba towarzysząca będzie bowiem hamować zapędy do dokonywania nieprzemyślanych zakupów.
- Pamiętaj, że na Black Friday świat się nie kończy. W czasie Czarnego Piątku towary z półek sklepowych znikają w błyskawicznym tempie. W głowie może się więc pojawić myśl, że jeśli się czegoś nie kupi natychmiast, to później nie będzie już to dostępne, a już na pewno nie w tak dobrej cenie. Należy jednak mieć świadomość, że świetne okazje promocyjne będą pojawiać się do Świąt Bożego Narodzenia, a tuż po nich będzie można skorzystać z zimowych wyprzedaży.
Udając się na Black Friday, warto się jednak także dobrze bawić, w końcu zakupy, szczególnie te dokonane w okazyjnej cenie potrafią być źródłem przyjemności. Jak by na to nie patrzeć, to Black Friday jest przecież świętem zakupów, a z obchodzenia świąt powinno się czerpać radość.